Aby otrzymać dodatek gazowy, należy spełnić trzy warunki:
-
Główne źródło ogrzewania w domu musi być zasilane paliwami gazowymi, takimi jak gaz ziemny wysokometanowy lub zaazotowany, skroplony gaz ziemny, gaz propan butan lub inny rodzaj gazowego paliwa dostarczanego przez sieć gazową.
-
Piec gazowy musi zostać zgłoszony lub wpisany do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
-
Dochód gospodarstwa domowego nie może przekroczyć określonych limitów:
- 2100 zł (netto) dla gospodarstwa jednoosobowego,
- 1500 zł (netto) dla gospodarstwa wieloosobowego.
Zwrot VAT-u od ceny gazu jest możliwy przez cały rok 2023. Jeśli wniosek jest składany do 31 lipca, kryterium dochodowe oblicza się na podstawie dochodu za rok 2021, a od 1 sierpnia na podstawie dochodu za rok 2022. Przeliczenie dochodów dotyczy tylko pierwszego wniosku. Wnioskowanie o refundację jest możliwe po uzyskaniu i opłaceniu pierwszej faktury za gaz w 2023 roku.
Osoba, która zawarła umowę sprzedaży paliw gazowych lub umowę kompleksową i jest odbiorcą wymienionym na fakturze VAT, może złożyć wniosek o dodatek gazowy.
Aby złożyć wniosek o dodatek gazowy, należy dołączyć następujące dokumenty:
- Kopię faktury potwierdzającej zakup gazu (nie może to być faktura prognozowana).
- Dowód opłacenia faktury.
Wysokość dodatku jest równowartością zwracanego VAT-u na podstawie faktury za gaz. Można ubiegać się o refundację podatku VAT po otrzymaniu i opłaceniu faktury VAT, która dokumentuje dostarczenie paliwa gazowego w okresie od 1 stycznia 2023 roku do 31 grudnia 2023 roku.